mgr Emilia Hallmann

Co lubi wątroba

Z mgr inż. Urszulą Pierchałą, dietetykiem z Gabinetu Medycznego ZUSANLI w Warszawie rozmawia Magdalena Próchnicka

Powszechnie uważa się, że choroby wątroby są groźne dla organizmu. Czy rzeczywiście ten organ pełni tak ważną rolę w naszym ustroju?

Bardzo ważną. Wątrobę porównuje się do nowoczesnego zakładu przemysłowego, w którym występuje wiele procesów chemicznych. Z ich zaburzeń m.in. wynikają schorzenia tego organu.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba jest: najważniejszym organem przemiany materii w organizmie. Bierze udział we wszystkich podstawowych przekształceniach węglowodanów, białek i tłuszczów, tzn. przetwarza składniki odżywcze dostarczane z pokarmem. Jednocześnie jest odpowiedzialna za neutralizowanie trucizn, które powstają w procesach przemiany materii oraz są spożywane z pokarmami i lekami lub dostają się drogą wziewną; * najważniejszym narządem wydalniczym. Z jednej strony wytwarza niezbędną do trawienia żółć, z drugiej – przekazuje organizmowi związki bezużyteczne, które są następnie wydalane przez jelita i nerki.

Jakie są schorzenia wątroby?

Jest ich dużo. Wątroba, drogi żółciowe i trzustka pracują we „wspólnym zaprzęgu” przy wstępnym przygotowaniu i trawieniu pokarmów. Zaburzenie pracy któregokolwiek z tych narządów często wpływa na pozostałe. Choroby dotyczą stanów od zaburzeń czynnościowych, przez infekcje (np. wirusowe), do guzów i martwicy narządowej. Są to takie schorzenia, jak:

  • stłuszczenie wątroby
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, E
  • przewlekłe zapalenie wątroby
  • cholestaza
  • marskość wątroby

Czy dietą można wyleczyć którąkolwiek z chorób wątroby?

Dieta nie leczy, lecz wspomaga terapię. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu można wspomóc kuracje farmakologiczne, uniknąć nawrotów choroby i wielu dolegliwości.

Jakie są najważniejsze zalecenia przy diecie wątrobowej?

Przede wszystkim absolutna abstynencja alkoholowa, dotycząca wszystkich napojów „wyskokowych”. Należy spożywać 5–6 małych posiłków, zamiast 3 dużych, a potrawy powinny być umiarkowanie ciepłe. Zbyt gorące i bardzo zimne są szkodliwe. O lodach trzeba zapomnieć. Należy także zrezygnować z wszelkich używek – alkoholu, kawy i papierosów.

Proszę podać kilka praktycznych rad dotyczących diety wątrobowej?

Jeśli dokucza Ci wątroba, to: nie jedz potraw tłustych, smażonych na tłuszczu, z wyjątkiem pieczonych w folii; skreśl ze swego jadłospisu wszelkie fast foody, pasztety, konserwy mięsne, z wyjątkiem chudej szynki i konserwowej cielęciny; z tłuszczów dozwolony jest olej, oliwa oraz niewielkie ilości śmietanki 12-procentowej i surowego masła; jedz tylko świeżo przygotowane potrawy – unikaj odgrzewanych, nawet zup przechowywanych w lodówce; nie jedz zup gotowanych na wywarach z kości, tłustych mięs i grzybów, do których dodano zasmażkę oraz kwaśną śmietanę. Najlepsze są zupy na wywarach warzywnych i owocowych, zaprawione mlekiem lub śmietanką 12-procentową; spożywaj mięsa duszone bez tłuszczu, pierogi nadziewane chudym gotowanym mięsem, makarony z mięsem, drób gotowany i duszony bez tłuszczu oraz chude ryby. Wykluczone są wszystkie potrawy mięsne smażone lub duszone z tłuszczem, paszteciki, naleśniki, bigos, zapiekanki; z drobiu: gęś, kaczka, dzikie ptactwo; z ryb: śledź, węgorz, halibut, łosoś, sardynki, ryby marynowane, konserwy; nie stosuj ostrych przypraw (pieprzu, chrzanu, musztardy), ani nie zakwaszaj potraw zbyt mocno, zwłaszcza octem. Używaj łagodnych ziół, takich jak: majeranek, mięta, melisa, mielony kminek, bazylia, estragon, wanilia, cynamon, goździki. Wypróbuj, czy nie szkodzi ci imbir, gałka muszkatołowa, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek; dobieraj odpowiednie warzywa. Dozwolone są: marchew, pietruszka, seler, szpinak, sałata, cykoria, buraki, pomidory (bez skórki), kiszone ogórki (bez skórki), kiszona kapusta, młoda fasolka szparagowa. Zabronione są: jarzyny strączkowe, cebula, por, wszystkie odmiany kapusty, brukselka, kalarepa, kukurydza, papryka, kalafior, rzodkiewka. Sprawdź, czy nie szkodzą ci brokuły; unikaj tłustych ciast, tortów, kremów, świeżych ciastek francuskich i drożdżowych, bitej śmietany, czekolady, czekoladek i kakao. Natomiast dozwolone są: kompoty z owoców, kisiele, budynie, galaretki, musy, herbatniki, biszkopty, bezy, suflety, podsuszone ciasto drożdżowe i biszkoptowe; możesz pić: mleko, kefir, jogurt, słabą herbatę i herbatki ziołowe, bawarkę, kawę zbożową, soki z warzyw i owoców. Zrezygnuj z napojów alkoholowych, a także nie pij mocnej herbaty, kawy, napojów gazowanych, bardzo zimnych lub gorących; unikaj kwaśnych i niedojrzałych owoców, np. wiśni, porzeczek, agrestu. Jabłka, brzoskwinie i morele obieraj ze skórki, gruszki jedz tylko obrane i ugotowane. Jeśli źle tolerujesz surowe owoce, gotuj je na parze lub w minimalnej ilości wody i przecieraj.

– Dziękuję za rozmowę.

autor: Magdalena Próchnicka-Jarosz

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Czerwone wino

Czerw 25, 2014 Żywność i żywienie

„Wino jest najszlachetniejsze wśród napojów, najsmaczniejsze wśród lekarstw i najprzyjemniejsze wśród pokarmów” - te słowa wypowiedział grecki pisarz i filozof Plutarchos jeszcze wiele lat przed ...

czytaj więcej

Jadłospis dla dzieci

Przy komponowaniu jadłospisu dla dzieci należy pamiętać, że dziecko nie jest miniaturą człowieka dorosłego. Jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest inne, co należy uwzględniać w ...

czytaj więcej
POKAŻ
Emilia Hallmann - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ